Chronologie kauzy Petráček

03.04.2025

21. 8. 2023

Projednání organizační změny týkající se mj. šesti zaměstnanců KTF s představitelkou odborové organizace – bere na vědomí sedm zkrácení úvazku či odchodů (celkem o téměř 2,5 úvazku) až na jeden, k němuž připisuje, že nemůže bez konzultace rozhodnout. Jde o prof. Petráčka a ukončení jeho pracovního poměru 0,5 úvazku. Všichni dotčení zaměstnanci jsou informováni.

Odůvodnění: KTF se potýká s poklesem počtu studentů, zejména na Katedře církevních dějin a literární historie, jejíž je prof. Petráček členem. Náklady katedry převyšují o 3 mil. Kč ročně příjmy. Stejnou kvalifikaci jako prof. Petráček má další habilitovaný odborník na KTF, který současně vede Katedru církevních dějin a literární historie, další profesor, který je garantem programu. KTF je k úsporám vyzývána opakovaně universitními orgány a úsporami je podmíněna rovněž mimořádná podpora (udělovaná malým součástem UK) na další roky. Součástí přijatých úsporných opatření je rovněž navržená reorganizace oddělení děkanátu.

Prof. Petráček má 0,5 pracovního úvazku, tedy 20 hodin týdně. Fakticky však vyučuje 2, resp. 4 hod týdně, konference nepořádá, projekty nepodává a neřeší, na správě fakulty se nepodílí. Současně je na plný úvazek knězem královéhradecké diecéze. Současně vede na plný úvazek katedru na Univerzitě Hradec Králové. Na KTF vede 5, resp. 7 doktorandů

v oboru katolická teologie - končí 5. ročník / oborová rada mu udělila B ?

v oboru církevní dějiny – začíná 9. ročník

v oboru církevní dějiny – začíná 8. ročník

v oboru církevní dějiny – začíná 8. ročník

v oboru církevní dějiny – začíná 6. ročník

+ 7. přerušeno

Záměr zrušit 0,5 pracovního úvazku prof. Petráčka na Katedře církevních dějin a literární historie projednán s vedoucím Katedry (18. 8.), dále v kolegiu děkana a standardně připraven personálním oddělením. Věc byla projednána s předsedkyní odborové organizace (21. 8.).

Předání výpovědi z objektivní nadbytečnosti k datu 31/10 2023 s šestiměsíčním odstupným dle kolektivní smlouvy. Prof. Petráčkovi byla předána tedy s dostatečným předstihem děkanem Novotným za přítomnosti personalistky. Profesor Petráček ji odmítl převzít, výpověď však byla právně řádně doručena. Vedení KTF trvá na její platnosti, neboť je výsostné právo děkana tak učinit.

§ 28 Děkan (Zákon o vysokých školách)

(1) V čele fakulty je děkan; jedná a rozhoduje ve věcech fakulty, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(2) Děkana jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu fakulty rektor.

(3) Rektor může odvolat děkana z vlastního podnětu, a to pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu veřejné vysoké školy v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

(4) Funkční období děkana je čtyřleté. Funkci děkana může tatáž osoba vykonávat na téže fakultě nejvýše dvě po sobě bezprostředně jdoucí funkční období.

(5) Děkana zastupují v jím určeném rozsahu proděkani. Proděkany jmenuje a odvolává děkan.

Vedení KTF úspornými kroky reaguje na doporučení rektora a závěr Ekonomické komise AS UK, aby teologické fakulty zvýšily efektivitu hospodaření a dosáhly úspor. Nejde o hromadné propouštění, zefektivnění činností se týká sedmi zaměstnanců. Dále byli požádáni vedoucí kateder o efektivitu při zajišťování dohod o provedení práce na příští semestr.

Zaslána informace oborové radě, že prof. Čechura a Petráček končí 30. 9. respektive 31. 10. a že je třeba, aby oborová rada navrhla jmenování školitele s ohledem na ukončení pracovních poměrů obou profesorů.

Proděkan pro vědu informuje doktorandy, kterých se odchod prof. Petráčka a prof. Čechury bezprostředně týká, o tom, že jim bude na návrh oborové rady přidělen školitel. Přitom nikterak nepredikuje, kdo tímto školitelem bude, a zdůrazňuje, že se chce o doktorandy dobře postarat. Vedení fakulty vychází z předpokladu, že ukončení pracovního poměru zakládá nemožnost ukládat dále práci včetně školení doktorandů. Děkan tím neprovedl nařízení o změně školitele.

Děkan fakulty informuje biskupy a pražského arcibiskupa jako velkého kancléře fakulty o situaci a vyjadřuje obavu z dezinterpretace a poškození dobrého jména fakulty prof. Petráčkem a jeho přáteli.

Prof. Petráček informuje na svém FB o tom, že dostal výpověď a kritizuje dopis proděkana pro vědu doktorandům. Kritizovaný dopis (který nebyl určen jemu) zveřejňuje.

Deník N, Týdeník ECHO, ChristNet zveřejňují rozsáhlé články. Prof. Petráček označuje výpověď za nestandardní a vidí za ní tlak biskupů, kterým se nelíbí jeho veřejné vystupování a názory, krok vedení školy vnímá jako "osobní mstu".

Mediálně známý kněz a profesor UK T. Halík " důrazně veřejně protestuje" a žádá prošetření. Postup vedení fakulty přirovnává k normalizaci. Současně posílá děkanovi osobní dopis.

Rektorka M. Králíčová žádá na webu univerzity "prošetřit výpověď" s tím, že vedení UK vnímá závažnost situace, nebylo informováno a chce informace a podklady, zda byly dodrženy standardy a předpisy.

Bývalý prorektor J. Konvalinka hovoří o skandální situaci ve věci doktorandů T. Petráčka a připomíná, že vést diplomové nebo disertační práce lze i bez zaměstnaneckého poměru.

Vzniká Otevřený dopis na téma "vynucený odchod prof. Tomáše Petráčka z KTF UK" podepsaný třemi publicisty a dále se připojuje zhruba 30 osobností. Téma: odůvodnění výpovědi ekonomickými důvody je účelové, nestandardní bylo projednání s odbory a přístup fakulty ke komunikaci s doktorandy.

Sociální sítě i média jsou plná vyjádření na téma KTF. Současně prof. Petráček nevyužil ani jednu ze standardních cest v pracovně právních záležitostech běžných (odborová organizace, přímý nadřízený, oborová rada apod).

22. 8. 2023

Jan Graubner, arcibiskup pražský, primas český a velký kancléř fakulty, píše prof. Halíkovi, že není správné spojovat otázky ekonomické s ideologickými a není čestné podsouvat snahu biskupů zasahovat do věcí univerzity.

Tisková zpráva KTF UK:

"Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy nekomentuje do médií či na sociální sítě pracovněprávní záležitosti svých zaměstnanců. Prof. PhDr. Tomáš Petráček, Ph.D., Th.D. tak učinil sám. K jeho vyjádřením připojujeme krátké stanovisko: Jediným důvodem, kvůli němuž s ním byl ukončen pracovní poměr podle § 52 písm. c) zákoníku práce, je potřeba vyšší efektivity hospodaření i působení fakulty. Stav úvazků se nyní snižuje o 2,5, na prof. Petráčka z toho připadá pětina. Snižujeme také počet zaměstnanců na DPP a lépe rozdělujeme výuku i další agendy. Činností, jimž se prof. Petráček na Katolické teologické fakultě věnoval, se ujmou stávající zaměstnanci. Jiné interpretace důvodů propuštění se nezakládají na faktech a nejsou pravdivé."

Vedení UK zveřejňuje stanovisko pro média, že vnímá závažnost situace a že rektorka se osobně s vedení KTF sejde s cílem vyjasnit a uklidnit situaci.

Děkan KTF Prof. Novotný je tázán ze strany médií, ale po úvodním stručném stanovisku pro Deník N se rozhoduje nekomentovat pracovně právní záležitosti, které považuje za interní, a nevyjadřovat se až do setkání s rektorkou UK, aby tím neeskaloval mediální scénu.

Předseda oborové rady doktorského programu Církevní dějiny prof. Kubín svolává její zasedání na 24. 8. Ohrazuje se proti způsobu komunikace a připomíná, že bez předchozího návrhu oborové rady nelze ukončit školení studentů.

S tím je děkan srozuměn a očekává návrh Oborové rady s tím, že je připraven i na variantu, že oborová komise bude navrhovat stejné školitele tak, aby umožnila doktorandům dokončit řádně svá studia.

V médiích je masivně citován prof. Petráček, který emotivně komentuje svou "výpověď z důvodů nadbytečnosti v rámci jakési reorganizace, o které nikdo neví." Současně se ohrazuje proti postupu ve věci školitele svých doktorandů, kterým "vedení fakulty svým obvyklým stylem pošle stresující email, který naznačuje kdo ví co".

23. 8. 2023

Rektorka UK Milena Králíčková se sešla s děkanem KTF UK Vojtěchem Novotným, kritizovala podání výpovědi a vyzvala jej k řešení situace do týdne.

Po setkání s rektorkou UK píše děkan prof. Petráčkovi email, aby s ním na schůzce projednal otázku vedení 5, resp. 7 doktorandů a žádá jej o termín. K jednání bude přizván předseda oborové rady. Profesor Petráček odmítá. V médiích pokračuje intenzivní mediální eskalace celé situace. Prof. Petráček opakuje, že za výpovědí vidí tlak biskupů a důvody jsou podle něho osobní nikoliv ekonomické. Ze strany Tomáše Petráčka nejsou osloveny orgány fakulty či využity standardní cesty při řešení personálních otázek.

Studenti, absolventi a pedagogové fakulty zveřejnili na webu Výzvu k rezignaci vedení KTF s pěti klíčovými body. "Vedeni touto obavou o osud naší alma mater vyzýváme vedení KTF UK (tedy celé kolegium děkana) k převzetí odpovědnosti a rezignaci a vedení UK k urychlenému řešení situace."

1. Bezprecedentní pozastavení akreditace nejpočetnějšího oboru Teologické nauky (Bc. i NMgr.) zaviněné dlouhodobým ignorováním požadavků daných Radou pro vnitřní hodnocení ze strany vedení fakulty.

2. Dlouhodobou situaci okolo oboru Dějiny evropské kultury a systematickou snahu vedení fakulty o jeho eliminaci, ať už formou personálních změn, omezování výuky, nebo pomocí kladení ultimát a zákazů dobrovolné činnosti studentů a pedagogů v propagaci oboru.

3. Ukončení pracovního poměru "pro nadbytečnost" prof. Tomáše Petráčka, a to bez vědomí předsedy oborové rady a za zjevně urychleného a nátlakového "projednání" odbory. Prof. Petráček je jedním z nejvýraznějších vyučujících na KTF UK, s mezinárodní publikační činností, domácím i zahraničním renomé, nositelem Stříbrné medaile předsedy senátu a v neposlední řadě školitelem aktuálně sedmi doktorandů, z nichž dva odevzdávají disertační práce k 1. 12. tohoto roku. Náhlá výpověď kvůli údajně organizačním změnám je závažný personální zásah, který hluboce poškozuje nejen studenty oboru a doktorandy, kteří přicházejí o vysoce erudovaného pedagoga, ale i fakultu a univerzitu jako celek.

4. Způsob, jakým byla s výše uvedeným bodem seznámena předsedkyně odborové organizace Mgr. Michaela Falátková, PhD., a následné vynucení podpisu pod připravený zápis o projednání ukončení pracovního poměru prof. Petráčka. Tento typ jednání považujeme za naprosto skandální a na demokratické půdě fakulty nepřípustný.

5. Autoritářské tendence ze strany děkana, projevující se mimo jiné kontrolou děkanské volby v říjnu 2021, po níž rezignovalo všech pět tehdejších proděkanů, snahou předčasně odvolat jeho protikandidáta doc. Davida Vopřadu a setrvalý tlak a omezování aktivit "nepohodlných" pedagogů i studentů (například zrušení Centra teologie a umění při KTF UK), prosazování nových akreditací a změn v organizaci fakulty a studia bez náležité diskuse a projednání fakultními orgány, atd.

24. 8. 2023

Arcibiskup Graubner podpořil děkana Novotného, když napsal, že děkan fakulty má ve svém úřadu své povinnosti a pravomoci, mezi které patří i přijímání a propouštění pracovníků fakulty. "Vyprošuji Vám od Boha dar moudrosti i statečnosti při všech jednáních a rozhodováních a zároveň vnitřní svobodu od vnějších tlaků. Fakultě vyprošuji dobrou atmosféru spolupráce a vědeckého bádání i úspěšného překonávání problémů," uvedl.

Petr Kukal zorganizoval petici na podporu kroku děkana Novotného (zde).

Setkání předsednictva akad. senátu fakulty s účastí zástupce studentské komory velkého senátu s děkanem.

Mimořádné zasedání oborové rady doktorského studia programu Církevní a obecné dějiny svolané jejím předsedou prof. Kubínem ve věci školitelů doktorandů prof. Petráčka a Čechury se závěrem, že "oborová rada jednomyslně neschválila odvolání obou profesorů z pozice školitelů doktorandů. Současně se oborová rada ohradila proti způsobu komunikace ze strany vedení fakulty".Předseda oborové rady Kubín spolu s doc. Zapletalovou rezignovali na členství ve VR KTF UK.

Rektorka vydala stanovisko ke schůzce s děkanem: vyslovila znepokojení nad vzniklou situací, nesprávným postupem řešení v oblasti pracovně-právních vztahů a rovněž nad tím, jak nevhodným a neodpovídajícím způsobem byli informováni studující v doktorském programu ve věci eventuální změny školitele. Vyzvala děkana Vojtěcha Novotného, aby do týdne předložil vyjádření k jejímu stanovisku a návrh, který povede k uklidnění situace a uspokojivému smírnému řešení a vrátí na KTF UK atmosféru akademické diskuze a inspirativního prostředí.

25. 8. 2023

Děkan KTF po projednání v kolegiu děkana informuje doktorandy (13 studentů) o tom, že hledají takové řešení, které by jim umožnilo dokončit studium pod vedením školitelů Čechury a Petráčka. Současně se omluvil za nedostatečně citlivý způsob komunikace.

Prof. Petráček píše děkanu Novotnému ostrý dopis, že má pochybnosti o upřímnosti ve věci řešení nastalé situace s doktorandy a že je ochoten se sejít za předpokladu, že bude doktorandům dán závazný přislib, že mohou dokončit svá studia se stávajícím školitelem. Schůzku potvrzuje, avšak na "neutrální půdě" rektorátu za přítomnosti dalších osob včetně rektorky UK. Současně vyjadřuje názor, že výpověď z důvodů nadbytečnosti je protiprávní a trvá na tom, že své místo na katedře obhájí a zůstane členem akademické obce.

V médiích probíhá celá řada článků s tématem výpovědi prof. Petráčka z KTF a spekulací ohledně důvodů, přičemž oficiální stanovisko vedení KTF, že jde o propuštění z důvodů nadbytečnosti, je zejména prof. Petráčkem zpochybňováno. Současně se objevují hlasy podporující stanovisko KTF, například arcibiskupa Graubnera, reakce proděkana pro vědu KTF Jakuba Jinka (Echo 24) a dr. Jakuba Kříže (Konzervativní noviny), stejně jaké některé další, které poukazují na útočný, osobní a dehonestující způsob komunikace prof. Petráčka o děkanu Novotném.

K nestandardní komunikaci ve věci doktorandů na KTF se postupně přidávají dopisy od České asociace doktorandů a doktorandek, spolek aktivně se zasazující o zlepšení postavení doktorandek a doktorandů na českých vysokých školách, rektorce UK.

28. 8. 2023

Děkan KTF Novotný je hospitalizován pro celkové vyčerpání, fakultu a další jednání z pověření děkana vede jeho zástupce Jakub Jinek, proděkan pro vědu. Cílem jeho prvních kroků je ukončit mediální eskalaci a vyřešit smírně otázku doktorandů, jichž se odchod profesorů Petráčka a Čechury týká. Děkan ještě o víkendu píše zprávu, v níž hovoří o zodpovědném nakládání s veřejnými prostředky ve smyslu vyšší efektivity a hospodaření fakulty a o nutnosti uhájit akademický prostor před ideologickými vlivy. Personální změny včetně odchodu prof. Petráčka považuje za uzavřené a nebude od nich ustupovat. Žádá o smírné řešení ve věci doktorandů.

Zástupce děkana Jakub Jinek navrhuje schůzku prof. Petráčkovi a Čechurovi k řešení situace s 13 doktorandy, aby ti mohli dokončit svá studia se stejnými školiteli. Prof. Petráček nesouhlasí se schůzkou a odvolává se na setkání na RUK, profesor Čechura nesouhlasí se schůzkou.

Současně Jakub Jinek žádá o setkání s předsedou oborové rady doktorského studijního programu Církevní a obecné dějiny KTF UK, aby si vyjasnili stanoviska a tím, že děkan v žádném případě neměl v úmyslu vměšovat se do pravomocí rady, pouze konstatoval fakt a požádal o řešení. Souhlasí s tím, že komunikace v této věci nebyla standardní a dostatečně citlivá. Prof. Kubín je na dovolené. Pro jednání bude stanoven termín.

Zastupující děkan Jakub Jinek komunikuje s odborovou organizací. Od její předsedkyně M. Falátkové obdrží informaci o postupu dle kolektivní smlouvy v případě hromadného propouštění. Zároveň se ujišťuje, že současná situace není ze zákona hromadným propouštěním, proto trvá na předchozích personálních opatřeních děkana, tak jak byla projednána se všemi zúčastněnými a předána.

Předseda Akademického senátu prof. Vít Vlnas je informován a souhlasí, aby na příštím pravidelném zasedání Senátu 27. září zastupující děkan standardně informoval senátory a studenty o aktuálním stavu na KTF a výsledcích jednání na RUK a o doktorandech.

Jakub Jinek informuje stručně média o nastalé situaci s děkanem s tím, že jeho prvním úkolem je zastavit mediální eskalaci a narovnat situaci a zahájit otevřenou komunikaci uvnitř fakulty a UK a k tomu koná příslušné kroky.

Po informaci, že děkan Novotný je hospitalizován, rektorka navrhuje setkání ve čtvrtek s prof. Petráčkem a zástupcem děkana Jakubem Jinkem na půdě RUK a žádá zúčastněné strany, aby se do té doby zdrželi mediálních vystoupení.

Na KTF přichází žádost z veřejnoprávní ČT, Události, komentáře o účast v diskusi na aktuální situaci na KTF. Zástupce děkana vysvětluje, že v zájmu uklidnění mediální eskalace a po dohodě s rektorkou nebude KTF komentovat v médiích nic do projednání na RUK. Profesor Petráček pozvání přijímá a hovoří o lidech, kteří jsou propouštěni z UK, osobních útocích ze strany děkana a biskupů, o špatném stavu fakulty a omezení akademických svobod. Vedení KTF nekomentuje vystoupení, považuje ho však za závažné porušení dohod.

31. 8. 2023

Jednání vedení KTF UK (zastupující proděkan Jinek a tajemník L. Knorr) s vedením UK. Rektorka a vedení UK tlačí na zpětvzetí výpovědi, což vedení KTF odmítá a poukazuje na ekonomické důvody a právní náležitost výpovědi. Prorektor Kuklík sděluje, že pokud k nedojde k zpětvzetí výpovědi, nechá vedení UK prověřit stížnosti, které k jeho rukám přišly, včetně stížností na členy vedení osobně. Rektorka žádá o návrh řešení do 7. 10. Jeho přijatelností podmiňuje jednání s prof. Petráčkem na půdě UK s jejím zprostředkováním.

4. 9. 2023

Zveřejněn dopis proděkana akademické obci a související tisková zpráva.

Právní stanovisko k výpovědi prof. Petráčkovi, které si fakulta zadala u AK Lexius, potvrzuje platnost výpovědi.

7. 9. 2023

Vedení KTF poslalo rektorce návrh řešení. Rektorka odepsala, že není adekvátní, takže schůzku s prof. Petráčkem nemá smysl uskutečnit. Schůzku však oficiálně nezrušila, proto vedení KTF UK (Jinek, Knorr) přišlo na schůzku na rektorát v plánovaný čas. Na chodbě rektorátu se setkalo s prof. Petráčkem, jemuž nabídlo jednání o smíru, prof. Petráček však odmítl s výkřiky, že proděkan Jinek jenom lže a podvádí. Po příchodu paní rektorky se ukázalo, že se schůzkou s KTF nepočítá, ale že přišla na separátní schůzku s prof. Petráčkem. Vedení KTF proto namísto toho jedná s prorektorem Kuklíkem, který vedení KTF UK sdělil, že na věc máme odlišné názory a že z toho vyplynou naznačené důsledky.

Později vydalo vedení UK prohlášení, v němž rektorka ohlašuje konání interního auditu na KTF UK. Později však pozměňje rozhodnutí, přičemž proveden nemá být audit (podle zákona o auditu), ale vnitřní kontrola (která je oproti auditu méně svázaná zákonnými pravidly a může se týkat prakticky čehokoli).

11. 9. 2023

Proděkan zasílá rektorce na základě její žádosti zprávu o krocích učiněných pro uklidnění situace.

18. 9. 2023

Poté, co pracovníci KCDLH odmítli převzít výuku po prof. Petráčkovi, napsal proděkan po domluvě s vedoucím katedry dotaz odborům na stanovisko k okamžitému propuštění prof. Kubína a doc. Šmída kvůli odmítnutí pracovní povinnosti.

20. 9. 2023

Dopis děkana předsedovi senátu, v němž popisuje genezi celé situace. Dopis je dostupný zde.

21. 9. 2023

Jelikož se prof. Petráček nechal slyšet, že nebude respektovat výpověď a v říjnu přijde do výuky, rozhodlo se proděkan Jinek předat prof. Petráčkovi překážky v práci. K předání došlo za přítomnosti personalistky ing. Procházkové a předsedkyně odborů dr. Falátkové.

27. 9. 2023

Zasedání AS KTF UK ve stínu petráčkovské kauzy hojně navštíveno hosty kritickými k vedení fakulty a médii. Předseda Vlnas dává slovo všem, a to vesměs na neomezenou dobu. Zastupující proděkan Jinek představuje podrobné důvody pro personální redukce (včetně prof. Petráčka). Senát měl hlasovat o přípustnosti odvolání děkana podle podnětu sen. Černé a Štauberové, předseda Vlnas to však odmítl s tím, že to je právně rizikové v době děkanovy neschopnosti. Hlasování odloženo na příště poměrem 9:1:2. Současně se schvalují podmínky přijímacího řízení a proděkan přes odpor KCDLH trvá na zrušení přijímacího řízení pro DEK.

11. 10. 2023

Petiční komise AS UK přijala některá kritická usnesení na adresu KTF a jejího vedení. Na plénu 13. 10. se o tom diskutovalo, ale stanovisko se odložilo na dobu po skončení kontroly.

18. 10. 2023

Tři výzvy zaměstnanců vyzývající senát k odvolání děkana. Zastánci prof. Petráčku je na internetu nepravdivě uváděno, že výzvu podepsala polovina zaměstnanců (ve skutečnosti jde o necelou třetinu).

25. 10. 2023

Pokračuje jednání o přípustnosti odvolání děkana. Doc. Vopřada představuje stanovisko rektorátu, podle něhož může senát hlasovat o odvolání děkana i v době jeho nepřítomnsoti a že návrh na odvolání nemusí být zdůvodněn. Přípustnost odmítnuta poměrem hlasů 5:5:1 (chyběla sen. Štauberová). Proděkan reagoval na některé – podle něho neoprávněné – výhrady promítnutím prezentace.

27.—28. 11. 2023

Volby do AS UK. Volební komise si nezkontrolovala seznamy voličů; seznam v akademické kurii obsahoval nepřesnosti, které byly napraveny až v průběhu voleb; přestože nikdo neutrpěl újmu na volebních právech, situace byla vnímána jako zmatečná a volební komise v čele se sen. Pechem navrhla zrušení voleb, což pak potvrdila hlavní volební komise.

29. 11. 2023

Zneplatnění voleb do AS UK v učitelské kurii (neoficiální vítězové: Kříž, Falátková; v studentské kurii zvoleni O. Kříž, Sobotka)

4. 12. 2023

Děkan Novotný rezignuje ze zdravotních důvodů na svou funkci, a to k 1. 5. 2024. Svou rezignaci oznamuje dopisem zaměstnancům KTF UK.

20. 12. 2023

Volby děkana vyhlášeny na 14. 2. 2024.

9–11. 1. 2024

Nové volby do AS UK (Kříž odstoupil a podpořil Royta)

19. 1. 2024

Rektorka oznámila výsledky auditu, který nalezl 3 vážná pochybení, vedení fakulty reagovalo 22. 1. přípisem, v němž vyvrací údajnou závažnost výsledků auditu.

24. 1. 2024

Zasedání AS KTF UK, na němž představitelé UK (prorektor Kuklík, šéf právního odboru, kancléřka) přicházejí představit výsledky auditu. Členové senátu KTF vesměs nepovažují výsledky za významné.

25. 1. 2024

Etická komise UK zveřejnila stanovisko, že proděkan Jinek svým výrokem o doktorandech prof. Petráčka porušil Etický kodex UK. Proděkan Jinek byl EK UK vyšetřován v roce 2024 celkem pětkrát (z toho dvakrát odsouzen). K pochybné proceduře EK UK vyšly v tisku dva příspěvky (zde a zde). Proděkan se vyjádřil 12. 2. na stránkách KTF.

29. 1. 2024

Zneplatnění voleb do AS UK hlavní volební komisí.

15. 2. 2024

Děkanem zvolen J. Brož proti A.-P. Rethmannovi (7:5).

únor 2024

Zpráva ombudsmanky, která vyšetřovala na základě několika podnětů vedení fakulty, vyznívá vágně, hlavní obvinění vznesená proti vedení KTF nepotvrzuje.

8. 2. 2024

Kvůli administrativní chybě při vyhlášení voleb děkana se koná mimořádné zasedání AS KTF UK, které vyhlašuje datum volby na 15. 2.

15. 2. 2024

Kandidátem na děkana zvolen doc. Jaroslav Brož oproti dr. Albert-Petru Rethmannovi (Poměr hlasů 7:5).

20-21. 3. 2024

Volby do AS UK za akademickou kurii KTF (3. pokus). Zvoleni Royt a Šolcová.

27. 3. 2024

Senátorka Miškovská zasílá senátu rezignační dopis, v němž uvádí: "Abych své rozhodnutí trochu okomentovala, chtěla bych říct, že míra únosnosti tlaku a stresu a osobních útoků na mou osobu byla tak velká, že nejsem ochotná dále ji snášet. Pro mé duchovní, psychické i fyzické zdraví."

24. 4. 2024

Senát na svém zasedání přijímá v návaznosti na rezignaci senátorky Miškovské následující usnesení: AS KTF UK děkuje sen. Anežce Miškovské za její působení v AS KTF UK. Zároveň odsuzuje pomlouvačné projevy na sociálních sítích, které tuto studentskou senátorku k rezignaci dovedly.

3. 5. 2024

Inaugurace nového děkana za přítomnosti velkého kancléře, rektorky a řady hostů. Velký kancléř děkuje předchozímu děkanovi Novotnému a zastupujícímu proděkanovi Jinkovi. Rektorka přeje děkanovi, aby měl univerzitu rád.

29. 5. 2024

Senát schvaluje děkanovi kolegium (ale až poté, co děkan na poslední chvíli stáhnul návrh na proděkana J. Kříže) a VR (neprošel jediný kandidát – J. Jinek).

Léto 2024

Založení druhé odborové organizace sv. Jana Nepomuka Neumanna. Ve výboru Šolcová, Novotný, Jinek.

První výběrové řízení na tajemníka – nikdo nebyl vybrán.

23. 9. 2024

První soudní stání s prof. Petráčkem. Obžaloba překvapivě velmi chabá, špatně připravena. Soudce reaguje ironií: prof. Petráček si má za "domácí úkol" ujasnit, v čem spočívá jeho světonázor, kvůli němuž se soudí.

24. 9. 2024

Děkan jmenuje koordinátorem pro hospodaření J. Jinka.

24.—30. 9. 2024

Tři pracovníci KCDLH odmítli podepsat prodloužení smluv, protože dvěma z nich bylo nabídnuto přeřazení do kategorie lektor, a to vzhledem k absenci vědecké činnosti. Nastává další série protestů založených na nepravdivých informacích. Vedení fakulty reaguje oficiálním vyjádřením.

25. 9. 2024

Děkan na zasedání AS KTF UK hovoří o nutnosti úspor a oznamuje jmenování koordinátora pro hospodaření; senátoři se k tomu v debatě vyjadřují, žádné usnesení není přijato. Předseda Vlnas na následujícím jednání kolegia děkana navrhuje odvolání koordinátora.

začátek října 2024

Začíná další kampaň proti vedení KTF UK.

Garant bakalářského oboru Dějin evropské kultury píše děkanovi otevřený dopis, v němž přirovnává činnost vedení fakulty k čistkám v roce 1969. Svoje stanovisko rozesílá ilegálně – za přispění studijního oddělení – všem studentům fakulty.

Studentům prvního ročníku jsou předávány nepravdivé informace o tom, že jejich obor bude zrušen a oni nebudou moci dostudovat, a to jak učiteli, tak systematicky spolužáky z vyšších ročníků. Děkanát reaguje vyjádřením.

7. 10. 2024

Rektorka píše děkanovi dopis, v němž fakticky podporuje protesty a žádá po něm odpovědi na tři otázky do 25. 10. Otázky mají mírně šikanózní charakter.

10. 10. 2024

Demonstrace před budovou fakulty, jíž se hojně účastní studenti a akademici z jiných fakult UK. Rektorka promluví k demonstrantům, s nimiž se solidarizuje. Fotodokumentace je zde.

Děkan píše dopis AS UK, v němž přibližuje situaci na fakultě, upozorňuje na neférové zasahování ze strany RUK a žádá o podporu.

11. 10. 2024

AS UK přijal usnesení, v němž vyjadřuje znepokojení nad pokračujícím vývojem na KTF UK. AS UK žádá vedení univerzity o průběžné informace o této situaci a RVH o zhodnocení zajištění kvality výuky.

14. 10. 2024

Petice proti vedení KTF UK k rukám rektorky organizovaná prof. Karfíkovou z ETF. Po dvou dnech následuje petice na podporu a děkana a vedení iniciovaná zdola studentem AE V. Krejčíkem, která přes naprostou spontánnost dosáhla srovnatelného počtu hlasů, a po dalších několika dnech dopis akademiků na podporu vedení (zde).

29. 10. 2024

Rektorka píše děkanovi a AS KTF UK, v němž vyjadřuje nespokojenost s děkanovými odpověďmi na její dopis ze 7. 10. Mluví ale – podle svého zvyku – zase o trochu jiných věcech než ve svém původním dopise. Senátu doporučuje, aby věnoval "zásadní pozornost" jejím – rektorčiným – výhradám vůči děkanovi

30. 10. 2024

Senát se neschází v řádně ohlášeném termínu, protože není usnášeníschopný, namísto toho je zasedání přesunuto o týden na 6. 11. Členové senátu, kteří se omluvili z důvodu nemoci, se následující den objevují ve škole.

5. 11. 2024

Děkan vydal závazný pokyn k implementaci jednotých tarifů, v němž jmenoval pracovní a konzultační skupinu a určil harmonogram následujících kroků. Ty měly skončit v červnu, ale harmonogram nepředjímal, odkdy budou tarify zavedeny.

6. 11. 2024

Na tento den je přesunuto říjnové zasedání AS KTF UK (viz výše), přestože se ve stejnou dobu koná přes rok plánovaná vědecká rada, která se v tomto složení navíc schází poprvé. Děkan tedy nemůže být přítomen, jeho projev čte proděkanka Demartini. Děkanův text upozorňuje na nutnost, aby fakultní orgány vzájemně respektovaly svoje pravomoci, a uvádí, že na existenci funkce koordinátora trvá. Současně představuje plán a harmonogram implementace nového mzdového předpisu. V reakci na dopis kvestora UK, který byl vyzván předsedou senátu k zhodnocení ekonomické situace fakulty, aniž by s tím on či předseda senátu seznámil děkana, uvádí, že je to nestandardní a neférové. Koordinátor představuje rozsah nutných úspor. V diskusi se členy senátu, v níž zazněl ze strany kritiků požadavek, aby se tarify zaváděly až později a jen pro akademické pracovníky, zdůrazňuje, že senát není suverénní orgán fakulty jako parlament ve státě. Senát vyzývá děkana ke zrušení funkce koordinátora (poměrem hlasů 9:1:0) a zřizuje ekonomickou komisi, do níž později jmenuje výhradně kritiky vedení.

17. 11. 2024

Vyhlášeno druhé kolo výběru tajemníka. Bohužel žádný ze zájemců nepodal platnou přihlášku.

20. 11. 2024

Reakce děkana na usnesení senátu, kde odmítá ingerence do svých pravomocí včetně výběru spolupracovníků (např. koordinátora).

27. 11. 2024

Na zasedání senátu představen postup implementace a připomenuta metoda studentokreditů a její výhody. Děkan upozorňuje, že pokud se nepodaří situaci s jednotnými tarify efektivně vyřešit, bude ohrožena samostatnost naší fakulty. Senát vzal děkanovy informace na vědomí. AS KTF UK doporučil zařadit člena ekonomické komise do pracovní nebo konzultační skupiny (přestože tam jeden už byl).

9. 12. 2024

První návrh postupu systematizace pracovních míst jako výstup děkanovy pracovní skupiny představen RKD a konzultační skupině.

12. 12. 2024

Vyhlášení stávkové pohotovosti jednou z odborových organizací načasované před klíčové zasedání konzultační skupiny.

Reakce děkana, která odmítá zákonnost vyhlášení stávkové pohotovosti (svůj názor opírá o právní posudek, který si nechal vypracovat).

16. 12. 2024

Na zasedání konzultační skupiny v rámci rozšířeného kolegia děkana představují děkan a koordinátor výsledek analýzy pracovní skupiny a další postup vedoucí k implementaci nových tarifů, které chce zavést od 1. 2. 2025. Výsledek je částí konzultační skupiny kritizován jako nedostatečný.

18. 12. 2024

AS KTF UK odhlasuje usnesení, že materiály by měly být dopracovány, a to navzdory stanovisku děkana, podle něhož je třeba postoupit k další fázi implementace. Senát znovu doporučuje zařadit člena ekonomické komise do pracovní nebo konzultační skupiny (jeden tam již ovšem je, viz výše).

6. 1. 2025. 2024

Jednání vedení fakulty (Brož, Jinek) s předsedou senátu. Shoda na tom, že nutnost ušetřit je reálná a klíčová. Předsedovi Vlnasovi předána ověřená informace, že cílem rektorky je v novém volebním období sloučení tří teologických fakult, k čemuž mají posloužit jejich nevyrovnané rozpočty. Z jednání vzešla "Tříkrálová dohoda": 1. UDKU bude žádán o velmi mírnou redukci (celkem 2) úvazků; 2. bude zachován znalecký ústav; 3. bude zachován DEK (Vlnas přislíbil garantovat jeho Bc. formu); 4. Vlnas se zasadí o to, aby děkan nebyl odvolán. Deklaruje (stejně jako již předtím na kolegiu děkana), že v případě odhlasování přípustnosti odvolání z členství v senátu okamžitě rezignuje.

7. 1. 2024

Jednání s odborovými organizacemi.

16. 1. 2025

Několik akademiků píše senátorům, ať nehlasují pro přípustnost návrhu.

Mimořádné jednání AS KTF UK

Hlasování o přípustnosti odvolání děkana na základě návrhu studentských senátorů Černé a Stejskala. Ještě před jednáním oznámil děkan, že koordinátor Jinek odstoupil z funkce (děkan poté 21. 1 zrušil příslušné OD) ve snaze o uklidnění situace; předseda Vlnas za to koordinátorovi poděkoval. Sen. Kubík reagoval, že je to pozdě, že "lavina se již utrhla" (tuto metaforu opakoval i při dalších jednáních). Na zasedání senátu přítomna řada podporovatelů děkana, kteří upozorňují na nevěcnost podaného návrhu. Děkan vyslovil důvody proti těm uváděným v podnětu a svoje pochybnosti o jeho autorství (podle metadat je autorkou dokumentu, stejně jako v případě posledního návrhu na odvolání před 16 měsíci, sen. Štauberová). Předseda senátu Vlnas v rozporu s Tříkrálovou dohodou hovoří o problémovosti plánovaných úspor, vyslýchá děkana a vynucuje si nesystémové ústupky, jako by už neexistovala jiná dohoda. Senát odhlasoval přípustnost odvolání v poměru 7:2:1.

22. 1. 2025

Skupina studentů posílá AS KTF UK návrh na vyřazení návrhu na odvolání z programu zasedání 29. 1 z důvodu jeho nemožnosti.

29. 1. 2025

Zasedání senátu za přítomnosti velkého počtu podporovatelů děkana z řad studentů i veřejnosti a médií. Děkan ve svém projevu upozorňuje na to, že uváděné důvody odvolání jsou nulitní. Dotazuje se navrhovatelů na podrobnosti podání, kdy se ukazuje, že některým pasážím podání dotyční ani nerozumějí. Jednání probíhá pod přísnou režií předsedy Vlnase, který omezuje příspěvky, svými komentáři napomáhá podavatelům návrhu a zesměšňuje hlasy zastánců děkana. Vlnas rovněž odmítl odložit hlasování o odvolání z pietních důvodů (děkanovi zemřela před pár dny maminka), a nedovolil dokonce ani držet k její památce minutu ticha. Naopak sám přednesl dlouhý projev, v němž uvedl, že je třeba odmítnout průměrnost a že UK je pro KTF jako EU pro ČR. Senát schválil návrh na odvolání děkana v poměru hlasů 8:2:1. Současně odsouhlasil usnesení, v němž děkuje děkanovi za obětavou práci pro fakultu v poměru 9:0:0.

26. 2. 2025

Přes žádosti velkého kancléře a odvolaného děkana (a upozornění J. Kříže, který odstoupil z legislativní komise senátu) o odložení volby děkana až na dobu po zvolení nového senátu jsou volby vyhlášeny na 2. 4. – volit má stávající senát, který současného děkana zvolil a následně odvolal.


obrázek: facebook KTF