Dopis děkana J. Brože AS UK
Vážené senátorky, vážení senátoři,
považuji za svou povinnost seznámit Vás se situací na Katolické teologické fakultě, která se podle všeho stane v pátek 11. října předmětem Vašeho jednání.
Skupina studentů a pedagogů (za početné podpory kolegů z jiných fakult UK) využila návštěvy paní rektorky na KTF UK v rámci její iniciativy "Snídaně s rektorkou" k vyjádření nesouhlasu s vedením fakulty. Paní rektorka stanovisko demonstrujících veřejně podpořila, což bylo také mediálně reflektováno.
Situace, která se na naší fakultě odehrává, až příliš připomíná děj absurdní divadelní hry. Rozbuškou se stala sice nemilá, ale v zásadě málo významná věc. Tři odborní asistenti na Katedře církevních dějin a literární historie, jejichž pracovní vytížení obnášelo celkem 1,2 úvazku a z nichž žádný neměl na KTF UK hlavní působiště, se rozhodli nepokračovat v pracovním poměru. Všem třem skončil pracovní poměr na dobu určitou a všem třem bylo nabídnuto jeho pokračování. Dvěma z nich bylo – s ohledem na to, že svoji vědeckou aktivitu přiznávají pro jinou instituci – navrženo, aby nadále pracovali na pozici lektora, třetí pracovnici bylo nabídnuto pokračování na stávajícím místě a za stávajících podmínek. Tuto nabídku uvedení kolegové odmítli. Je možné doplnit, že obdobná situace se odehrála také na jiných katedrách, kde však kolegové přistoupili na dohodu.
Nikdo samozřejmě nemůže být k uzavření smlouvy nucen, a tak fakulta rozhodnutí těchto tří osob respektovala a respektuje. Výuka pokračuje, je zajištěna dvěma odborníky na příslušné oblasti. To je vše, co by za standardního běhuokolností bylo možné k věci říci.
Bohužel někteří pedagogové dlouhodobě nespokojení se směřováním fakulty se rozhodli situaci využít k demonstraci své nespokojenosti. Obdobně jako v minulém roce aktivně působili také na své studenty, prezentovali jim katastrofickéscénáře o zániku oboru. Zneužili k tomu administrativní infrastrukturu fakulty. Někteří studenti na základě těchto mylných informací dokonce nabyli dojmu, že jim nebude umožněno dostudovat.
Zcela podporuji právo studentů na vyjadřování nesouhlasného názoru a vím, že radikalita při jejich prosazování je přirozená a vlastně i žádoucí. Nepovažuji ale za normální, aby byli studenti prvního ročníku v prvním týdnu svého studia, kdy z povahy věci nemohou být ve fakultním dění dost dobře zorientovaní, manipulováni a hnáni na barikády s návodem,kdo je na fakultě "špatný" a kdo "dobrý". Chci se zásadně ohradit proti zneužívání moci pedagogy, kteří studenty využívají pro demonstraci své nespokojenosti s tím, jak fakultu řídím.
Destabilizace demokraticky zvoleného vedení fakulty formou aktivistického zastrašování malou skupinou kolegů zapomoci facebookové úderky složené z lidí, kteří nemají s KTF UK nic společného, je pošlapáním akademické svobody ademokracie. Nechceme, aby se lidé báli otevřeně hájit svůj názor pod tlakem úzké zájmové skupiny, která však není většinou, což je opakovaně potvrzováno v akademických volbách. Jestliže bude tento trend pokračovat, výsledkem nemůže být než anarchie a všeobecné bezpráví.
Žádám proto Vás, vážené senátorky a senátoři, abyste bránili snahám o destabilizaci, dokud to je možné. Nevíme totiž, která fakulta po naší bude vystavena tomuto či podobnému typu nátlaku. U KTF UK nás to neskončí, pakliže se tomu společně nepostavíme.
Jedním z principů demokratické a právní společnosti a také akademické pospolitosti, jakou je Univerzita Karlova, je respekt k vlastní pravomoci a působnosti. Považuji za mimořádné nešťastné, že zájem vedení univerzity může vyvolávat zdání zasahování do kompetencí svěřených fakultě a jejím orgánům. Katolická teologická fakulta je předmětem intenzivního zájmu rektorátu v uplynulém roce. Situace na fakultě je tedy řešena ve stálé součinnosti s vedením univerzity. Nechci, aby nesprávné interpretace mých kroků vedly k domněnkám, že vedení UK zasahuje do pravomocí děkana, konkrétně v otázce uspořádání jeho kolegia. Pokud jsem zřídil funkci koordinátora pro hospodaření, učinil jsem tak výslovně s cílem hladce zavést na fakultě opatření rektorky o jednotných mzdových tarifech. Z mého opatření je zřejmé, že jde o funkci čistě administrativní, podléhající rozhodnutím děkana, a nikterak nenahrazuje funkci tajemníka fakulty ani nepřebírá jeho pravomoci stanovené příslušnými předpisy.
Nerad bych, aby ze zpráv, které se šíří, vznikl dojem, že rektorát dlouhodobě komunikuje s kritiky směřování Katolické teologické fakulty, podrývá její autonomii, obchází legitimně zvolené autority a přiživuje revoluční nálady části akademické obce.
Nerespektování pravidel hry univerzitě v dlouhodobém horizontu neprospívá. Obracím se proto na akademický senát sprosbou o podporu mých legitimních kroků ve vedení fakulty.
Ve víře v dobrotu člověka a z úcty k Vám všem jsem sepsal tento dopis pro dobro nás všech.
Váš v úctě
Jaroslav Brož děkan KTF UK